2D ANİMASYONUN SATIŞ VE PAZARLAMA AÇISINDAN FAYDALARI NELERDİR?

 tarihinde paylaşıldı. Animasyon, Dijital, Pazarlama & Reklam, Video

Her ne kadar televizyon, radyo gibi görece eski kitle iletişim araçları varlığını korusa da zaman içinde insanlar üzerindeki etkilerinin azaldığını söylemek mümkün. Çünkü onların yerine, çağın gerekliliklerini karşılayan daha güçlü rakipler çıktı. YouTube, Netflix gibi platformlar, önlenemez biçimde büyüyor. Bu da bizi önemli bir sonuca götürüyor: artık reklam ve pazarlama çalışmalarına videoların egemen olduğu bir dönemdeyiz. 2D animasyon da son yıllarda popülerliğini arttıran içeriklerden biri olup çıktı. Gelin animasyonun faydaları üzerine genel bir fikir oluşturmaya çalıştığımız bu yazımızda, yeni çağın trendi animasyonların getirilerine birlikte göz atalım.

2D Animasyonlar Neden Önemli?

2D animasyonlar, her şeyden önce sadeliği ve basitliği ile ilgi çekicidir. Akılda kalıcıdır, beyninizi yormaz ve hikayeyi takip etmenizi kolaylaştırır. Yalnızca reklam sektörü olarak düşünmeyin; son 20 yılda çekilmiş animasyon filmleri düşündüğünüzde, bunların ne kadar ses getirdiğini siz de farkındasınızdır. Yeni trend bu ve insanlar animasyonları seviyor. Basit hikayeler, basit diyaloglar ve basit görüntüler bir araya gelip markalar için başarılı bir pazarlama alanı yaratıyor.

Animasyon çocuk işi değil mi?” diye düşünen de çok kişi var ama bu kesinlikle doğru bir yaklaşım değil. Bu, genellikle animasyon çizgi filmler dolayısıyla oluşmuş bir algı. Oysaki 2D animasyonlar, hızlı satışın en önemli basamaklarından birini oluşturan yeni nesil bir pazarlama aracıdır.

Örneğin, şirketinizin lokasyonunu web sitenizdeki iletişim bölümünden ziyaretçilerinize tarif etmek istiyorsunuz; bunu bir video içeriği ile yaparsanız daha açıklayıcı olmuş olursunuz. Bunu 2D animasyon ile filmleştirerek anlatmak, hem bulunduğunuz yeri kolayca aktarmak açısından önemli olacaktır hem de sizi farklılaştıracaktır. Çevrede hangi metro durakları var, hangi marketler var, hangi yollara yakınsınız vs. bu bilgileri animasyon ile ister basit bir anlatım kullanarak isterseniz eğlenceli bir içerikle anlatabilirsiniz.

2D Animasyonlar Nasıl Başarılı Oluyor?

İyi görseller, güzel renkler ve hareketli şeyler her zaman insanların ilgisini çeker. Bu doğamızda vardır. Bebeklerin televizyonları nasıl ilgiyle ve dikkatle izlediğine hepimiz şahit olmuşuzdur. Bunun ardındaki bilimsel gerçeğin ışığında, animasyon ve video içeriklerinin neden revaçta olduğunu daha iyi anlayabiliriz.

Tanıtım animasyonları, şirketinizi öne çıkarmak istediğiniz yönleriyle anlatmanızı sağladığı gibi, markanızın akılda kalmasını da sağlar. Çünkü çalışmalar gösteriyor ki, video ve ses birlikteliği insan hafızasında daha uzun süre yer ediyor. Bunun ardında, biraz da, açıklayıcı animasyonların insanların geçmiş deneyimlerinden yararlanarak hazırlanması yatıyor. Dolayısıyla insanlar, izlediği animasyon ile arasında empatik bir bağ kurabiliyor.

Animasyonların fayda sağlamasının bir başka nedeni de, toplumumuzun okumaya olan direnişi ve hatta basitçe okumaktan haz etmemesidir. Bu sebeple metin içerikleri maalesef daha az ilgi görür ve bir metin dizisi boyunca insanların ilgisini üst düzeyde tutmak kolay değildir. 2D animasyonlar ile çok kısa sürede ve çok basit bir şekilde vermek istediğiniz mesajı verecek alana sahip olursunuz.

Benzer İçerikler

Yorum Yapın