Animasyonun Temel Prensipleri Nelerdir?

 tarihinde paylaşıldı. Video

İş hayatı, aslında bir rekabet dünyasından ibarettir. İster küçük ölçekli bir işletme ister büyük bir marka olsun, şirketler birçok rakiple mücadele etmek durumda kalır. Bu rekabetçi ortam, markaları, fark yaratmaya ve onları ileriye taşıyacak hamleler yapmaya zorlar.

Bu farklılaşma çabalarının odak noktasında elbette reklam ve tanıtım çalışmaları var. Son yılların en çok ses getiren reklam çalışmalarından biri olan animasyonlar, hedef kitleye ulaşmada başarılı yollardan biridir. Animasyon dünyası ile yeni tanışanlar için animasyonun temel prensipleri nelerdir sorusunu cevaplamak istedik.

1) Sıkışma ve Uzatma (Squash & Stretch)

Animasyonun bu ilk aşamasında, nesneler kendi hız, ivme, ağırlık ve kitlelerini vurgulamak için uzarlar veya daralırlar. Nesne ne kadar çok sıkışır ve uzarsa, o kadar yumuşak olduğunu anlarız. Aynı şekilde tersi de nesneyi sertleştirir. Daha gerçekçi bir animasyon için sıkışma ve uzatma çok önemlidir.

2) Geri Çekme (Antıcıpatıon)

Animasyonun bu aşamasında, çizilen karakter, izleyiciye bir sonraki karede ne olacağının ipucunu verecek hareketi yapar. Örneğin, burnundaki tüyden dolayı hapşıracak bir fil çizdiğimizi varsayalım; filin ağzını açıp başını kafaya kaldırarak beklemesi, izleyiciye filin biraz sonra hapşıracağı ipucunu verir. Bu izleyicinin ilgisini daha canlı kılar ve sahnenin bir akış içerisinde, doğal bir şekilde ilerlemesini sağlar.

3) Sahneleme (Stagıng)

Sahneleme, bir fikrin herhangi bir kafa karışıklığına yol açmayacak kadar açık ve net bir şekilde sergilenmesidir. Sahneleme ile izleyicinin tam olarak nereye bakacağı kontrol altına alınmış olur. Eğer aynı anda birçok farklı noktada aksiyon olursa, izleyici nereye bakacağını bilemez ve hikayeye odaklanamaz. Üst üste farklı noktalardan gelen görüntüler, anlatmak istediğiniz hikayeyi baltalar.

4) Baştan Sona ve Pozdan Poza (Straıght Ahead & Pose to Pose)

Animasyon çizerken genellikle kullanılan iki yol vardır. Bunlardan ilki, baştan sona animasyon denen yöntemdir. Bu yöntemde karakterin hareketi, ilk kareden son kareye sırayla çizilir. Pozdan Poza yönteminde ise önce baş ve sondaki ana pozları çizersiniz, daha sonra araları doldurursunuz.

5) Hareketin Devamı ve Üst Üste Gelmesi (Follow Through & Overlappıng Action)

Bu ilke temelde, karakterin hareketlerinin doğal ve fiziksel şartlara uygun bir şekilde gerçekleşmesi üzerine kuruludur. Örneğin bir kolun hareket ettiğini düşünün; önce dirsek hareket eder, onu önkol takip eder ve en son elin hareketini görürüz.

6) Yavaşla ve Hızlan (Slow In & Slow Out)

Animasyonların daha gerçekçi görünmesi için bazı fizik kanunlarını göz önünde bulundurmak zorundayız. Harekete geçen hiçbir şey bir anda hareket edip bir anda durmaz. Harekete geçtiği andan hemen önce ve hareketin sonlanmasından hemen önce bir yavaşlama olur. Bu, animasyona doğallık katan ve hareketli cismin mekanik görünmesini engelleyen bir prensiptir.

7) Yay (Arcs)

Canlılar mekanik bir şekilde değil, eğrisel düzlemlerde hareket eder. Uzuvlarımızın yapısı gereği, eklemlerimiz hareket ettiğinde yay şeklinde dairesel bir hareket gerçekleştirir. Animasyonun temel prensipleri söz konusu olduğunda, fizik kanunlarının ne kadar önemli olduğu hiçbir zaman unutulmamalıdır.

8) Ek Hareket (Secondary Actıon)

Ek Hareket, karakter animasyonuna daha fazla boyut eklemek için ana eylemi destekleyen jestler anlamına gelir.  Örneğin, eğer bir karakter kapıyı çalacaksa, kapıyı çalmayan diğer elin pozisyonu, karakterin duygusu hakkında izleyiciye ipucu verir. El yumruk şeklinde sıkılmışsa sinirli olduğunu anlayabiliriz.

9) Zamanlama (Tımıng)

Bu ilkeye göre, bir animasyonun kişiliği ve niteliği, her bir ana karakter arasındaki kare sayısına göre belirlenir. Yani, iki poz arasında birbirine çok yakın olan birçok çizim varsa, hareket çok yavaş olacaktır. Aynı şekilde, birbirinden uzak yerleştirilmiş çok az çizim varsa, aksiyon çok hızlı olacaktır.

10) Abartı (Exaggeratıon)

Karakterlerin hareketleri ve ifadeleri daha ileriye taşınabilir. Bu, izleyiciye o duygunun daha kuvvetli bir şekilde verilmesi için yapılır. Örneğin, endişeli bir karakter çizmek istiyorsanız, başından terler akan ve ağzı titreyen bir yüz düşünebilirsiniz. Bu abartı, izleyiciyi duygusal anlamda daha çok tatmin edecektir.

11) Boyutlu Çizim (Solıd Drawıng)

Bu ilkeye göre formlar, hacim, ağırlık ve dengeleri açısından üç boyutlu uzayda oldukları hissini vermelidir.

12) Albeni (Appeal)

Her zaman aklınızda bulundurmanız gereken şey, çizdiğiniz karakterin izleyiciye zevk vermesi gerektiğidir; yani bir albenisi olmalıdır. Karakterin sevilecek bir yanı olmalıdır. Bu animasyondaki tüm karakterler için geçerlidir. Albeni derken yalnızca iyi ve sevimli olmayı değil, ilginç olmayı da kast ediyoruz.

Siz de markanızı 2d animasyon ile anlatmak istiyorsanız, deneyimli ekibimizden yardım alabilirsiniz. Hemen bizimle iletişime geçin, markanızın hikayesini oluşturmaya başlayalım.

 

Benzer İçerikler

Yorum Yapın