DİJİTAL PAZARLAMA GELENEKSEL PAZARLAMAYA KARŞI

 tarihinde paylaşıldı. Dijital, Dijital Pazarlama, Pazarlama & Reklam

Dijital Pazarlama, yeni medya çağıyla birlikte hayatımıza giren, sosyal medya araçlarının kullanımıyla birlikte kendisini geliştirip değiştiren ve günümüz de markalarının varlıklarını sürdürebilmeleri için gerekli olan temel pazarlama tekniklerini barındıran bir satış-pazarlama yöntemidir.

Konumlarını dijitale taşıyarak dijital pazarlama tekniklerini geliştiren markaların müşteriler tarafından marka bilinirliği daha yüksektir. Dijital Pazarlama, markalara birçok avantaj sunmakla birlikte internet üzerinden karşılıklı iletişimi güçlendiren, markaların aylık bütçe planlandırılmasını yapılandırarak dijital reklamlar ile daha fazla kişiye ulaşımını sağlayan etkili bir pazarlama sistemidir. Çeşitli kanallar aracılığı ile hizmetler sunabilmektedir. Peki, günümüzde markaların varlığını sürdürebilmesi için bu kadar önemli olan dijital pazarlamanın geleneksel pazarlamadan farkı ne?

Dijital Pazarlama ve Geleneksel Pazarlama

Geleneksel pazarlama, geleneksel medya araçları olarak adlandırdığımız radyo, televizyon, gazete gibi kanallar aracılığıyla hizmet vermekte olup sınırlı bir etkileşim alanı vardır. Tek yönlü bir iletişim söz konusu olup zamandan bağımsız değildir. Dijital Pazarlama zaman, mekan, interaktiflik ve kullanılan samimi dil ile geleneksel medyadan ayrılır.  İletişim karşılıklı olup, müşteriler ile anında iletişime geçebilme özelliğine sahiptir. Bu bağlamda iletişime geçme süresi içerisinde zaman kavramı olmamaktadır. Müşterilerle karşılıklı iletişime geçebilmesi yönüyle daha samimi ve sıcak bir ortam oluşur. Bu ortam pazarlama aşamasında müşteriyi ikna etme kısmında da geçerlidir. Kullanılan yöntem ve araçlar bazında ise maliyetler baskı veya radyo, televizyona göre çok daha düşüktür.

Perde Arkasında Kimler Var?

Markalar, işletmeler, kurumlar kendi içlerinde oluşturduğu ekiplerle veya uzaktan destek alarak yürüttükleri çalışmalar neticesinde bir marka için en faydalı dijital pazarlama sürecini oluşturur ve stratejileri belirler. Bu kısımda SEO(Search Engine Opitimization), SEM(Search Engine Marketing) Uzmanları, İçerik Üreticileri, Yazılımcılar, Grafik tasarımcılar ve reklam yazarları, sosyal medya uzmanları ve müşteri temsilcileri rol alır.

Dijital Pazarlamanın Geleceği

İnternetin hayatımızda önemli bir yer alması ve akıllı telefonların etkin rolüyle birlikte dijital pazarlama önümüzdeki günlerde aktif bir şekilde varlığını sürdürmeye devam edecek gibi gözüküyor.  Yeniliklere karşı kapalı olmaması ve kendisini değiştirip, yenileyen  sistematik bir düzene sahip olması nedeniyle pazarlama alanındaki etkin yerini koruyacağı aşikar. Konumlarını dijitale taşımayan markaların ise günümüz koşullarında dijitalleşen markalar karşısında ayakta durabileceği gözükmüyor.

 

 

 

Benzer İçerikler

Yorum Yapın