FACEBOOK’TAN TÜRKİYE’YE UYARI

 tarihinde paylaşıldı. Dijital, Sosyal Medya

Sosyal Medya devi olan Facebook, son zamanlar da yaşanan veri skandalının ardından Türkiye’deki 50 milyondan fazla kullanıcısını kötü amaçlı uygulamalara karşı uyarıda bulundu.

Türkiye’deki 50 milyondan fazla kullanıcısının haber kaynağında bilgi metinlerini göstererek, ‘Uygulamalar’ sekmesine yönlendirdi ve zararlı uygulamalar varsa kontrol edilmesi gerektiği yönünde uyardı.

FACEBOOK GÜVENLİK ÖNLEMLERİNİ ARTIRDI

Dijital Medya Uzmanı Abdulkadir Mercanoğlu, Facebook’un Türkiye’deki 50 milyonu aşkın kullanıcısını kötü amaçlı uygulamalara karşı uyardığını belirtti. Mercanoğlu, “50 milyon kullanıcısının kişisel bilgilerinin çalınmasıyla büyük zarar gören Facebook, güvenlik önlemlerini arttırdı. Türkiye’deki 50 milyondan fazla kullanıcısını kötü amaçlı uygulamalara karşı uyardı. İngiltere merkezli Cambridge Analytica, ‘This Is Your Digital Life’ adlı uygulama ile 50 milyon kullanıcının kişisel verilerini ele geçirmiş ve geçtiğimiz ABD seçimlerinde çıkar amaçlı kullandığı ortaya çıkmıştı” dedi.

Mercanoğlu, veri skandalından sonra Facebook, kullanıcılarının kişisel verilerinin çalınmasını önlemek üzere çeşitli önlemler almaya başladığını da hatırlatarak, “Türkiye’deki 50 milyondan fazla Facebook kullanıcısının Haber Kaynağında bilgi metinlerini göstererek, ‘Uygulamalar’ sekmesine yönlendirdi ve zararlı uygulamalar varsa kontrol edilmesi gerektiği yönünde uyardı” dedi.

FACEBOOK’UN UYARI METNİ

Mercanoğlu, Facebook Haber Kaynağı’nda gösterilen uyarı metninde şu ifadelerin aldığını söyledi: “Verilerini güvende tutmanın ne kadar önemli olduğunu anlıyoruz ve hangi uygulamalarla bilgi paylaştığını kontrol etmeni sağlıyoruz. Facebook’u kullanarak giriş yaptığın uygulamaları ve internet sitelerini görmek istediğin zaman ayarlarının Uygulamalar ve İnternet Siteleri kısmına gidebilirsin. Artık Facebook’a bağlı olmasını istediklerini de kaldırabilirsin.”

Benzer İçerikler

Yorum Yapın