Google Algoritmasında Neler Değişti?

 tarihinde paylaşıldı. Dijital Pazarlama, Google, SEO

Son zamanlarda web sitenizin Google üzerindeki arama sonuçlarında göze çarpan değişiklikler mi yaşıyorsunuz? Google’da üst sıralarda yer almak isterken planlarınız tersine mi gidiyor? Google Algoritması sürekli kendini yenileyen ve üstüne yeni algoritmik değerler ekleyen bir yapıdır. Son zamanlarda geniş çaplı değişikliklere giden Google Algoritmasında neler değişti?

Son değişikliklerle birlikte bazı siteler trafik kaybetmeye ve Google’da sıralamalarda düşmeye başlarken bazı siteler için de ödüllendirici bir sonuç yaşandı. Google bununla ilgili markaların özgün ve iyi içerikler üretmeye devam etmeleri gerektiğini söyledi.

Google 2018 Güncellemeleri

2018 yılının başlarında Google meta description alanının karakter aralığında değişmeler oldu. 160 ile 300 karakter aralığına yükselen description alanı ile birlikte artık daha uzun açıklamalar yer almaya başladı.

Maccabees Güncellemesi:

Bildiğiniz gibi Google uzun süredir kullanıcı memnuniyetini geliştirmek için çalışmalar yapıyor. Eski adıyla Google Fred olarak bilinen algoritma, yeni güncellemeyle birlikte Google Maccabees olarak karşımıza çıkan çıkıyor. Genel anlamıyla backlinklerin kalitesiyle alakalı bir algoritma olan yapı, birbirine benzeyen uzun kuyruklu anahtar kelimeler için ayrı ayrı sayfa oluşturan siteleri etkiliyor.

Broad Core Algoritma Güncellemesi

Google’ın 1 Ağustos’ta yaptığı değişiklikle birlikte birçok SEO uzmanı kafa karışıklığı yaşadı. Basitçe söylemek gerekirse Google birçok sıralamanın faktörünü ve ağırlığını değiştirdi. Google’ın bize söylediği kadarıyla biraz karmaşık olan bir örnekte. “Bu temel güncellemede, H1 etiketlerindeki anahtar kelimelerin değerini%2 artırdık, HTTPS değerini%18 artırdık, başlık etiketindeki anahtar kelimenin değerini%9 azalttık” gibi ibareler yer alıyor.

Google Mobil Hız Güncellemesi:

Temmuz 2018 tarihinden beri mobil arama sonuçlarında, sayfa hızı bir sıralama ölçütü olarak kullanılmaya başlandı.

Google, mobil kullanıcılar için tasarladığı yeni algoritmasını duyurdu. Speed Update olarak adlandırdığı bu güncelleme yalnızca küçük bir yüzdeyi etkiliyor. “Yalnızca en yavaş deneyimi yaşayan kullanıcılara ulaştırılan” sayfaların bu güncellemeden etkileneceği belirtiliyor.

Google sayfa hızınızı ölçümlemek ve iyileştirmeler yapmak için Page Speed raporunu ve Light House gibi araçları kullanmanızı tavsiye ederiz.

Benzer İçerikler

Yorum Yapın