Günümüzde Reklam Filminin Dinamikleri

 tarihinde paylaşıldı. Dijital

Kitle iletişim araçlarının modern dünyada yerini alması sinemadan müziğe farklı disiplinleri etkilerken şüphesiz bu etkiden yararlanan bir diğer alan da reklam dünyası oldu.

Televizyon öncesi dönemde gazete, broşür, afiş gibi basılı işlerle yapılan ya da radyoda yayınlanan reklamlar, televizyonun evlerin demirbaşı olmaya başladığı çağda kendine sesini duyuracak güçlü bir yer daha buldu. 1941 yılında ilk kez yayınlanan Bulova markasına ait siyah beyaz reklam filminin ardılındaki dönemden günümüze dek binlerce farklı marka reklamını yapmak için beyaz cama başvurdu.

Tüketicinin ihtiyaçlarını gözden geçirmesini sağlama, tüketicide bir diğer adıyla hedef kitlede merak oluşturma ve ürünü ya da hizmeti tüketiciye tanıtma gibi meseleleri olan bir reklam filmi birçok dinamiğe sahip. Bu dinamiklerin başlıcaları arasında reklam metni, jingle, video ya da animasyon gibi başlıklar yer alıyor.

Günümüzde reklam filmlerinin televizyonla buluşmadan önceki süreçlerini tüm dünyada reklam ajansları yürütüyor. Öncelikle ajansların kreatif ekibi yaratıcı, markanın kimliğine özel, akılda kalıcı bir fikir buluyor, ardından bu fikir senaryolaştırılıyor. Reklamı çekilecek markaya sunulan senaryo onaylandığı takdirde ise cast, seslendirme, kurgu ve post prodüksiyon süreçlerinde gerekli adımlar atılıyor.

Marka algısını, marka bilinirliğini, ürün ya da hizmetin içeriğini anlatan reklam filmleri 21. yüzyılın en güçlü pazarlama yöntemi olarak varlığını sürdürüyor. Her aşamasında doğru bir stratejiyle kurgulanmış reklam filmleri yalnızca marka bilinirliğini arttırmakla kalmıyor; ayrıca ürün ya da hizmetin satışlarında da büyük rol oynuyor.

Yaratıcı, dikkat çekici, gerilla pazarlama odaklı basılı işlerin hala tüm dünyada çokça kullanılması bir yana, söz konusu en geniş kitleye ulaşmak olduğunda reklam filmleri kendisine model olarak rakip tanımamak da ise ısrarını sürdürüyor.

Dijital Fikri
Fikirbuzz'ın Dijital Kahramanı
Benzer İçerikler

Yorum Yapın