İçerik Pazarlaması VS Geleneksel Tanıtım

 tarihinde paylaşıldı. Dijital, Pazarlama & Reklam, Sosyal Medya

İçerik pazarlaması, dijitalleşen dünyanın en güçlü silahlarından biri. İnternette gezdiğiniz sürece, dikkatinizi çeken ve kendini sonuna kadar okutan içerik, görevini tamamlamış demektir. Geleneksel tanıtım ise; televizyon, radyo, dergi, posterler ve billboardlardan oluşur. Yani içerik pazarlaması kadar, seni içine almaz ve unutulabilir.

İçerik Pazarlaması
İçeriği okurken, seni yönlendirdiğinin farkına varmazsın. O sayfadan ayrılmaz, okuduğun metinin sonlandırır hatta, bahsettiği linke tıkladığını bile anlamazsın. Bir bakmışsın, alışveriş sitesinde, “Ne alsam acaba?” diye düşünüyor ve online sepetini doldurmuşsun bile. Ama dikkatinizi çeken ilk başlıktan itibaren, içeriğin 3-4 cümlesini okuyup, farklı bir sayfaya geçtiyseniz, o içerik hiçte başarılı bir içerik değil demektir.
İçerik pazarlaması, dijital mecrada ticaret üzerine değil aklınıza gelebilecek her şey üzerine kurulabilir. Son yıllarda en çok kullanılan yerler ise; vaktin nasıl geçtiğini anlamadığınız sosyal medya içerik siteleri ve alışveriş siteleri. Size, sizinle ilgili bilgi vermekten, duygularınızı okutmaktan ve insani değerlerin altını çizmekten çekinmeyen metinler, pazarlama konusunda bir baş yapıt olabilir.
İçerik pazarlamasının en büyük özelliği; müşteriye önemli olduğunu hissettirir ve markasına sadıktır. Sadece görsel değil aynı zamanda blog ve video aracılığı ile de müşteriyi bilgilendirir. Sadece blog yazarak; sahip olduğunuz müşterinin ve potansiyel müşterilerinizin dikkatini çekebilirsiniz. Hedef kitleniz daha geniştir çünkü; çok sayıda multimedya seçeneği ile tahmin ettiğinizden çok müşteriye ulaşırsınız. Bunların yanında maliyeti, geleneksel tanıtıma göre çok daha azdır.

Geleneksel Tanıtım
Geleneksel tanıtım ise; anneannelerimizin dahi bildiği ve uzun yıllardır çevremizde dönen tanıtımlardır. Televizyon, radyo, dergi, billboard ve posterler gibi. Geleneksel tanıtım, sizin istediğiniz dışında karşınıza çıkan ve ilgi alanınız olmasa bile size empoze edilen bir yöntemdir. Sadece satın alma üzerine çalışır ve amacı bilgi vermek değil satış yapmaktır. Geleneksel tanıtım kısa vadede anımsamanızı sağlar, unutulabilir tanıtımlardır.
Kişinin isteği dışı gözünün önünden ayrılmayan geleneksel tanıtımın amacı zaten, ilgiyi kısa süreliğine üzerinde tutmaktır. Müşterisine orada olduğunu hatırlatır, potansiyel müşterisinin ise dikkatini dağıtıp, kendi üzerine çeker. Sunduğu ürünün yahut fikrin; faydasını değil ücretini öne sürer. Kampanyalarının yüzde yüz başarı sağlayacağı da kesin değildir ve sizi zarara sokabilir.

Benzer İçerikler

Yorum Yapın