Mayıs Ayının Dijital Trendleri

 tarihinde paylaşıldı. Dijital, Sosyal Medya

Hızla dijitalleşen dünyada, dijital yeniliklerin hızına yetişmek mümkün değil. Hayatımızın bir parçası haline gelen sosyal ağlarda, neredeyse her hafta başka bir güncelleme, başka bir özellik karşılıyor bizi. Mayıs ayının dijital trendlerine, gelin, birlikte göz atalım:

INSTAGRAM’DA BİR KONUMDAKİ HİKAYELERİ GÖRÜNTÜLEYEBİLİRSİNİZ

Artık Instagram’ın Keşfet (Explore) bölümüne girdiğinizde, arattığınız konumdaki hikayeler görüntülenebilecek. Daha önce, hikaye üzerinde etiketlenmiş olan konumun üzerinden oradaki hikayeleri görebiliyordunuz. Şimdiyse şehir, mahalle veya işletme araması yapabiliyorsunuz.

 

 

 

INSTAGRAM’A ARŞİV ÖZELLİĞİ GELDİ

Instagram’ın son güncelleme ile kazandığı bir başka özellik de arşiv özelliği oldu. Artık, istediğiniz fotoğrafları arşivleyebilir, yani geçici olarak kaldırabilir ve dilediğiniz zaman yeniden canlandırabilirsiniz.

 

YOUTUBE’UN TASARIMI DEĞİŞTİ

YouTube’un bir süredir beklenen yeni tasarımı kullanıcılarla buluştu. Kullanıcı deneyimini artırmayı hedefleyen ve daha minimal izler taşıyan bu tasarım, ayrıca Dark Mode yani Karanlık Mod özelliğine de sahip. Bu arayüz tasarımı sayesinde, beyaz tasarım ile gözleri yorulan kullanıcılara bir alternatif sunulmuş oldu.

 

YOUTUBER OLMAK İSTEYENLERE İŞKUR DESTEĞİ

Dijital yayının yaygınlaşmasıyla birlikte zaman içinde akıl almaz bir şekilde büyüyen YouTube kanalları, dijital sektörde yeni bir meslek kolu oluşturdu bile. Öyle ki, artık Youtuber olmak isteyen kişilere İŞKUR da destek olacak. Google ile işbirliği yapacak olan İŞKUR, Youtuber olmak isteyenlere eğitim verecek.

 

WHATSAPP’A MESAJ SABİTLEME ÖZELLİĞİ

Geçtiğimiz aylarda, Snapchat’in “Durum” özelliğini kendine uyarlayan WhatsApp, şimdi de maksimum 3 kişi veya grubun sohbetini, sohbet listenizin başına sabitleme özelliğini getirdi. Böylece, sık iletişime geçtiğiniz kişi veya gruplarla daha kolay mesajlaşabileceksiniz. Özellik, şimdilik sadece Android cihazlara gelmiş olsa da kısa süre sonra IOS işletim sistemine de gelmiş olacak.

 

 

 

GOOGLE’DAN TARTIŞMALI ÜRÜN: GOOGLE ATTRIBUTION

Google, kullanıcı mahremiyeti konusunda tartışmalara yol açan yeni ürünü Google Attribution’ı duyurdu. Google, kredi kartı ve banka kartı verileri ile reklamverenlere online reklam kampanyalarının offline satışlarlara olan yansımasını analiz etmeyi sağlayan bir hizmet geliştirdi. Dev şirket ise, eleştirilere karşı, “kullanıcıların bilgilerinin özel, güvenli ve anonim kalmasını garantileyen yepyeni ve özel bir şifreleme teknolojisi geliştirdik” açıklamasını yaptı.

 

FACEBOOK, YAPAY ZEKA İLE ÇEVİRİ YAPACAK

Dünyanın en büyük sosyal ağı olan Facebook, şimdi de Yapay Zeka ile 9 kat hızlı çeviri yapmaya başlıyor. Kullanıcıların paylaşımlarını Yapay Zeka teknolojisi ile çevirecek olan Facebook, şu anda 45 dilde çeviri yapıyor. Bu teknoloji ile birlikte Facebook, hem daha hızlı hem de daha doğru çeviriler yapmayı amaçlıyor.

ZOMATO TÜRKİYE’DEKİ ÇALIŞMALARINI DURDURDU

Dijital dünyadaki en önemli restoran rehberlerinden biri olan Zomato, Türkiye’deki operasyonlarını dondurma kararı aldığını duyurdu. Yaptığı açıklamada, “Türkiye’de sektörün komplike yapısı, pazardaki risk faktörleri ve Türk Lirası’nın dolar karşısındaki uzun vadeli paha kaybı da değerlendirildiğinde; maddi, operasyonel destek ve insan / liderlik kaynaklarının Türkiye’ye dedike edilmesi zorlaştığından dolayı” bu kararın alındığı belirtildi. Ancak kullanıcılar, Zomato uygulamasını aynı şekilde kullanmaya devam edebilecek.

 

Benzer İçerikler

Yorum Yapın