NIELSEN ARAŞTIRMA SONUÇLARI AÇIKLANDI

 tarihinde paylaşıldı. Dijital, Dijital Pazarlama, Marka

Nielsen medya araştırma şirketinin yeni araştırma sonuçları geçtiğimiz günlerde açıklandı. Birçok marka ve kurum araştırmaya dahil oldu. Bu senenin yükselen değerlerine göz atacak olursak:

Dijital reklama en çok değer veren markalar hepimizin aşina olduğu markaların arasından geliyor. İlk sırada reklam çalışmalarıyla 526.8 Milyon kişiye ulaşan Sur Yapı, daha sonra onu takiben 493.7 Milyon kişiyle Michelin, üçüncü sırada 411.9 Milyona ulaşan Trendyol, dördüncü sırada 339.4 Milyon ile Turkcell ve Türkcell’i takiben sırasıyla Doğuş Oto, Çiçek Sepeti, Aksoy Grup, Opel, Türk Telekom ve en son Borusan Otomotiv bulunuyor.

Medya sektörünü sallayan bu on marka, Mayıs 2018’de reklamları sayesinde etkileşim rekorları kırarak sektörde adından sıkça bahsettirmeyi başardı. Bu verilere göre sektördeki 2094’e yakın diğer markaların arasında bu on markanın etkileşim oranı %30 civarında. Yani, geri kalan binlerce marka %70’lik dilimi paylaşırken, sadece bu on marka %30’u temsil ederek başarısını kanıtlıyor.

Kategori alanında incelendiği zaman ise dünyada en çok etkileşim alan dijital reklam kategorisi: Otomotiv – Ulaşım araçları. 1.7 Milyar etkileşim sayısı  ve sektörde %18.1 gibi etkileşim oranına sahip olan Otomotiv sektörü ilk sırayı kapıyor. Daha sonra ikinci sırada 1.3 Milyar ile  İnşaat ve Dekorasyon kategorisi sektörde %13.3’lük alana sahip. Üçüncü kategori ise 1.2 Milyarlık etkileşim sayısı ile Parakende sektörü,  %12’lik oranı ile İnşaat sektörünün hemen altında yerini alıyor. Daha sonra sırasıyla; Yayıncılık, İletişim, Finans, Holdingler, Turizm, Tekstil, Ev Eşyaları kategorileri bulunuyor. Bu sıralamanın dışında kalan 24 diğer sektörün etkileşim oranı %19 olarak belirlenmiş.

Araştırmanın içinde bulunan Mayıs ayının son haftasına ait satın alım yöntemi araştırması da hayli ilgi çekici. Tüketiciler satın alımlarını 54.2’lik bir oranla masaüstü bilgisayarlardan gerçekleştirirken geri kalan 45.8’lik kitle alışverişlerini mobil telefonlarından yapmayı tercih ediyor.

Benzer İçerikler

Yorum Yapın