Oteller İçin 2017’nin En Etkili Sosyal Medya Trendleri

 tarihinde paylaşıldı. Dijital, Sosyal Medya

Geçtiğimiz yıllarda sekteye uğramış olsa da, turizm sektörü yeniden eski günlerine dönmeye hazırlanıyor. Bazen iş toplantısı için, bazen de tatil amacıyla gittiğimiz yerlerde, geçici de olsa ikinci evimiz olan otellerin, marka bilinirliğini arttırmak ve kendini ifade etme alanı bulmak için sosyal medyayı kullanması son derece önemlidir. Biz de otellerin sosyal medya pazarlamasını yaparken dikkat etmesi gereken etmenleri ve 2017 trendlerini bir araya getirdik:

1) Hedef kitlenizi tanıyın

Hedef kitlenize ulaşmak, sosyal medya stratejilerinizin ilk basamağıdır. Müşterileriniz hangi sosyal platformları aktif olarak kullanıyor, hangi yaş grubuna ait, sosyo-ekonomik durumları nedir; bunları ölçümlemek ve sosyal medya pazarlamanızı ona göre şekillendirmelisiniz.

2) Görselliğe önem verin

İster dergi sayfalarında olsun isterse billboardlarda olsun, otellerle ilgili tüm reklam çalışmalarında ön plana çıkan şey görselliktir. Potansiyel ziyaretçileri cezbedecek fotoğraflar paylaşarak, otelin vaatlerini karşı tarafa geçirmelisiniz. Kalitesi düşük ve amatör fotoğraflar, yalnızca otelin algısının negatife dönüşmesine neden olur.

 3) Video ve GIF de ‘kral’dır

“İçerik kraldır” evet, ancak video içeriği ve GIF’ler de bir o kadar önemli. 2016’da olduğu gibi, 2017’de de tüm markalar video, GIF gibi içeriklere önem verecek. Çünkü bu içerikler, görsel içeriklerden daha çok ilgi çekiyor ve daha fazla etkileşim sağlıyor.

4) Mobil deneyimi önemseyin

Yıllar önce masaüstü bilgisayarlarla hayatımıza giren interneti, şimdi cebimizde dolaştırıyoruz. İnternet kullanıcılarının çok büyük bir kısmı, internete mobilden bağlanıyor. Bunun anlamı, mobil uygulamalar ile mobil uyumlu tasarımların önem kazanmasıdır.

5) Artırılmış Gerçeklik ve 360 derece sanal tur kullanımı

Giderek yaygınlaşan ve kısa süre içerisinde hayatımızın her alanında kendine yer edinecek olan Artırılmış Gerçeklik, oteller için de son derece başarılı bir pazarlama aracı olabilir. Otelin odalarını ve diğer bölümlerini, evinden kolayca görebilmek her kullanıcı için işlevsel ve eğlenceli bir deneyim olacaktır.

6) Hangi özellikleri ön plana çıkarmak istediğinizi iyi belirleyin

Elbette her otelin aynı konsepti ve imkanları olduğunu söyleyemeyiz. Ege ve Akdeniz’deki oteller ile, İstanbul’daki otellerin bir olmadığı ve tam olarak aynı kitlelere hitap etmedikleri söylenebilir. Örneğin, İstanbul’daki oteller, tatil için konaklamanın yanı sıra düğün ve iş toplantıları için de oldukça sık tercih ediliyor. Dolayısıyla, sosyal medya içerik planında düğün, nişan, toplantı gibi temaların ön plana çıkarılması bu oteller için daha avantajlı olacaktır.

Turizm sektöründe hizmet veriyor ve sosyal medya pazarlamasının öneminin farkındaysanız, bu sektörde de  yeterince deneyim edinmiş bir ekip olarak size yardımcı olabiliriz. Soru ve görüşlerinizi bizimle paylaşmak isterseniz, mutlulukla dinlemek isteriz!

Dijital Fikri
Fikirbuzz'ın Dijital Kahramanı
BENZER HABERLER

Yorum Yapın