Üniversiteler Neden Sosyal Medya Kullanmalı?

 tarihinde paylaşıldı. Sosyal Medya

Türkiye’de itibarı yüksek ve saygınlığı olan kurum denilince akla üniversiteler gelmektedir. Türkiye’de üniversiteler, eğitim görevi, bilgi üretme, bilgiyi teknolojiye dönüştürme, dijital dünyaya ayak uydurma, toplumu yenileme, sosyal değişmeyi analiz etme ve tespit etme gibi önemli görevleri vardır. Üniversiteler yol gösterici kurumlardır ve geleceğe ışık tutarlar. Günümüzün dijital dünyasının paylaştığı trendleri takip ederek, topluma canlılık getirmelidirler.

Üniversiteler dijital dünyanın yarattığı zenginliklerden yararlanarak bilgiyi diğer kurumlardan daha hızlı kullanırlar. Günümüzde sosyal medyanın bu denli önemli bir yere geldiği zamanda ise üniversiteler artık sadece aday öğrencilerle iletişime geçeceği zaman değil, mevcut öğrencileri ile de her an interaktif olmak zorunda. Bu sebeple üniversiteler sosyal medyada var olmalılar ve sosyal medya mecralarında interaktif ilişkiler kurmak zorundalar. Sosyal medyayı doğru ve etkin bir şekilde kullanarak aday öğrencilerle, mevcut öğrencilerle ve mezun olmuş öğrencilerle düzenli bir iletişim kurmalılar.

Sosyal medya üniversitelere büyük avantajlar sunmaktadır. Ve bunun farkında olan üniversiteler, sosyal medyada varlığını sürdürmektedirler. Sosyal medyayı kullanmayan üniversiteler ise pek çok avantajı kaçırmış oluyor. Doğru ve etkin bir şekilde yönetilen sosyal medya mecraları sayesinde üniversite ve öğrenciler arasındaki ilişki daha fazla güçleniyor ve bağ sağlamlaşıyor.

Üniversitelerin Sosyal Medyayı Kullanması İçin 10 Neden                                   

  1. Öğrencileriyle sürekli iletişim halinde olmak; Sosyal medya sayesinde öğrenciler, okul ile ilgili merak ettikleri bilgileri temin etmek amacıyla üniversite ile kolayca iletişime geçebilir.
  2. Aday öğrencilere ulaşmak; Aday öğrencilere ulaşıp, onlarla interaktif bir iletişim kurarak üniversite, üniversitede yaşam, üniversitenin kulüpleri, faaliyetleri, bölüm ve programları hakkında bilgiler verilir.
  3. Aday öğrencilerin ebeveynlerine ulaşmak; Aday öğrenciler kadar ebeveynlerde hedef kitlesinin içerisindedir. Ebeveynlerle iletişime geçerek, çocukları için en doğru yönlendirmeler yapılabilir.
  4. Hedef kitlesi olan öğrencilere özel reklam hedeflemeleri yapmak; Aday ve mevcut öğrencilere özel reklam hedeflemeleri yapılır. Örneğin; tercih döneminde yapılan reklamlar.
  5. Öğrencilere okul faaliyetleri hakkında bilgi vermek ve faaliyetlerin etkinliğini arttırmak; Sosyal medya sayesinde kampüs içi aktiviteler ve güncel olaylar hakkında bilgiler verilir.
  6. Öğrencilerin kulüp ve etkinliklere katılımı arttırmak; Kulüplerin bilgileri, faaliyetleri hakkında paylaşımlar yapılarak öğrencilerin ilgisinin çekilmesiyle kulüp ve etkinliklere katılım arttırılır.
  7. Öğrenciler ile arasındaki iletişimi kuvvetlendirmek; Üniversite için en önemli şeylerde biri ise öğrenci ile olumlu bir bağ kurmayı başarabilmektir. Sosyal medyada öğrenciye yönelik paylaşımlar yapılarak öğrenci ile duygusal bir bağ oluşturulabilir.
  8. Öğrencilere sınav hatırlatmaları yapmak, yarışma ve etkinlik duyurularını gerçekleştirmek; Vize, final ve bütünleme sınavları hakkında duyurular yapılır.
  9. Kurum içi iletişimi arttırmak; Üniversitelerin sosyal medyayı kullanmaları sadece öğrenciler ile iletişimi arttırmaz. Üniversitenin kurum içi ile, kurumiçi – öğrenci arasındaki bağ da kuvvetlenir.
  10. Kuruma olan bağlılığı arttırmak; Kuruma karşı olumlu düşünceler arttırılır.
Benzer İçerikler

Yorum Yapın