Dijital Arşiv - 2021-08-24 19:10:45

Instagram Siber Zorbalık Karşıtı Yeni Özelliklerini Duyurdu

Yıllar yılar önce hayatımızda internet yokken bile, zorbalık belli evreler ve uygulamalar halinde her zaman vardı. Geçmişte, günümüze oranla zorbalık ile daha az karşılaşıyor olsak da, ne yazık ki hayatımızın bir parçasıydı. Gelişen teknolojik çağ ile birlikte kişilerin birbirleri hakkındaki düşünceleri ve sanal ortamdaki eleştirileri, daha rahat söylenilebilir hale gelmeye başladı. Bunun başlıca sebebi kişilerin tanışmıyor ve birbirleri arasında duygusal bir bağ kurmamış olmaları. Sonuçta, yoldan geçen birine “burnun yamuk, kıyafetin kötü, parmakların kısa” gibi çeşitli kötü söz ve küfürleri söylemek pek mümkün değil. Sosyal medya işte burada devreye girerek, kişilerarası iletişimi daha kolay ve hızlı sağlayabilmenin yanında, olumsuzlukları da getirdi. Hayatımızdaki gizliliği ve özel yaşamın sınırlarını kaldırarak, kullanıcılar arasındaki fütursuzca gönderilen mesajların ulaştırılmasını ve siber zorbalığın kapısının aralanmasını sağladı. Instagram, hali hazırda siber zorbalığa dur diyecek özelliklerini geliştirmişken, ileri bir boyut atlayıp, kullanıcıların görmek istemeyeceği küfür ve benzeri kötü ifadeleri engelliyor! Nasıl mı? Hadi gelin Instagram’ın siber zorbalığın önüne geçmek için başlatacağı özelliklere, hep birlikte göz atalım.

Instagram Siber Zorbalığa Dur Diyor!

Instagram, yeni özelliği sayesinde dm kutusuna gelen taciz, nefret, küfür içeren mesajları ve emojileri filtreleyerek kullanıcıya ulaştırmıyor. Bu özellik sadece takip edilmeyen kişiler için uygulanacak. Sebebi çok basit! Yukarıda da bahsettiğimiz üzere siber zorbalık, çoğunluk olarak tanımadığımız kişiler tarafından karşımıza çıkıyor. İletişimde olduğumuz kullanıcılar, genellikle bu tip zorbalıklar göstermediği için geçerli sayılmıyor. Bu yeni özelliği aktif hale getirdiğinizde, görmek istemediğiniz kelimeleri listeleyebilecek ve dm kutusuna girdiğinizde rahatsız edici mesajlarla karşılaşmayacaksınız! Mesajı illa görmek isterseniz, üzerine tıkladığınızda görünebilir hale gelebilecektir. Instagram, üzerine düşeni yapıyor ama kullanıcıya da seçenek hakkı bırakıyor. Gelen argo mesajları görmek isteyip istemediğinize son aşamada siz karar veriyorsunuz tabii ki.

Argo Mesajlarla Beraber İstemediğiniz Kişileri de Görmeyeceksiniz!

Birkaç hafta içerisinde kullanıma sunmayı amaçlayan Instagram, bu özellikle de kalmamış, üstüne bir de engellediğiniz kişileri, açabileceği başka hesaplarla da rahatsız edilemez hale getirmiş! Doğrusu nasıl olduğunu hepimiz merak ettik. Instagram’da yeni bir hesap açmak için, farklı bir mail adresi gerekmektedir. Bu durumla beraber, doğal olarak yeni gelecek bu özelliğin, nasıl hayata geçirileceği bizlerde soru işaretleri uyandırdı. Yanıtı çok basitmiş! Engellediğiniz kişi, farklı bir maille yeni bir hesap açmış olsa da aynı mobil cihazını kullandığı için Instagram, o telefondan açılan tüm hesapları, profilinize karşı engelli tutacak. Vay be! Instagram, siber zorbalık konusunda katı kurallar getirmekte kararlı ve gördüğümüz üzere de uygulama geçiriyor. Umarız hiçbirimizin bu yeni özellikleri kullanmak zorunda kalmadığı, huzur dolu bir profil dileriz.

Daha Fazla...