Dijital Arşiv - 2021-05-03 13:04:36

Youtube Yeni Gelişmeleri Duyurdu

Dijital mecralar gelişim süreçlerinde iletişim faaliyetlerinden sonra hızla alışveriş süreçlerini de sistemlerine entegre ettiler. Şimdiye kadar bu konuda aksiyonu bulunmayan tek mecra olan Youtube da artık marketing sistemine göz kırpıyor. 

Youtube Satış Odaklı Yeni Bir Özelliği Test Ediyor

Dünyanın en büyük video platformu YouTube, yeni bir özellikle daha gündemde bulunuyor. Bu özellik izleyenleri memnun edecek. 
YouTube, oynatılan videolar içerisindeki ürünleri otomatik olarak tespit edebilen bir sistemi test ediyor. Henüz herkese ne zaman çıkacağı bilinmeyen bu özellik, gerçekten faydalı görünüyor. Bu sayede videoda gördüğünüz bir ürünün ne olduğunu çok daha rahat şekilde bulabileceksiniz. Bunun için yapay zeka temelli özel bir sistem kullanan firma, tespit edilen ürünlerin satın alınabilmesi için bağlantılar da oluşturuyor. Bu özelliğin başta her ülkede her ürün için çalışması beklenmiyor. Ancak firma başta özellikle teknolojik cihazları etkili şekilde tarayabilecek gibi görünüyor.

YouTube Kısa Süre Önce Güzel Bir Sistemi Devreye Almıştı

YouTube, içerik üreticileri “telif hakkı” konusunda mağdur etmemek adına güzel bir döneme geçiş yaptı. Platform artık “Kontroller” bölümü ile videolar yayımlamadan önce telif hakkı ihlali konusunda kontrol edilmesine imkan tanıyor.
 
Bu konuda otomatik bir sistem hazırlayan firma, böylelikle içerik üreticiye telif ihlalini önceden bildiriyor ve sorunun video yayımlanmadan önce çözülmesini mümkün kılıyor. Bu da özellikle platforma yeni giriş yapanlar için gerçekten çok büyük bir kolaylık anlamına geliyor. Firmanın konu hakkında açıklaması tam olarak şöyle:
 
“Kontroller sayfasını kullanarak videonuzu telif hakkı hak talebi için filtreleyebilirsiniz. YouTube İş Ortağı Programı‘na üyeyseniz kontroller sayfasını reklamlara uygunluk durumunuzu görmek için de kullanabilirsiniz.
 
Telif hakkı kontrolü yaptığınızda bir hak talebine itiraz edebilir ya da herhangi bir sorun tespit edilen videonuzu düzenleyebilir ve düzeltebilirsiniz.

Sistemlerimizin hata yaptığını düşünüyorsanız reklamlara uygunluk kontrolü yaparak içeriğinizin gerçek kişiler tarafından incelenmesini isteyebilirsiniz.Bu kontroller olası kısıtlamalar hakkında bilgi sahibi olmanıza yardımcı olarak yayınlamadan önce içeriğinizin kısıtlamalara uygun olup olmadığını gözden geçirmenizi sağlar.”
 
YouTube, özellik için Türkiye özelinde “Bu özelliği yavaş yavaş kullanıma sunuyoruz. Erişiminiz olduğunda yükleme akışında kontrolleri seçenek olarak görürsünüz.” açıklamasını da yapıyor. Yani özelliğin Türkiye’de herkese açılması biraz zaman alacak.

 

Daha Fazla...